KUCHARKI

Wieś w gminie Gołuchów, nad Ciemną, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1288 r. Dawniej była nazywana Kucharami Rycerskimi. Początkowo należała do Wieniawitów, a od XVI w. do Wczelów i Korabiów. Zapewne już w XIII w. istniała tu parafia, choć imię pierwszego proboszcza Janusza zapisano dopiero w 1427 r. Przed połową XIX w. tutejszy majątek został podzielony na 2 folwarki, należące do różnych właścicieli.

W centrum wsi w pobliżu mostku na Ciemnej, stoi obszerny dom z XIX/XX w., mieszczący obecnie wiejski dom kultury.

Kościół Trójcy Świętej
Powiększ

Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
W kościele
Powiększ Powiększ

Powiększ Powiększ Powiększ
Na wschodniej krawędzi doliny znajduje się drewniany kościół Trójcy Św., kryty gontem (obecnie w remoncie). Powstał w 1754 r. z fundacji ówczesnego właściciela wsi, stolnika sochaczewskiego Walentego Trąpczyńskiego. Ma nietypowy plan wydłużonego ośmioboku i brak wydzielonego prezbiterium, a na krytym gontami dachu widnieje wieżyczka na sygnaturkę. Wyposażenie wnętrza pochodzi częściowo z XVII i XVIII w. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica z XVIII w., lipa o obw. 430 cm i drewniane ogrodzenie z bramką, wzniesione w 1949 r. Położoną w sąsiedztwie plebanię, krytą dachem naczółkowym, zbudowano w 1922r.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Powiększ

Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
W kościele
Powiększ

Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Dalej na południe, przy drodze do Czechla, znajduje się kościół parafialny Matki Boskiej Częstochowskiej, z pięciokondygnacyjną wieżą z boku, przebudowany w latach 1956-58 z budynku gospodarczego. Na położonym naprzeciwko cmentarzu pochowano Michała Zawieję, 21-letniego powstańca poległego 04.02.1919 r. w strciu pod Zmyśloną Ligocką.

Literatura: P. Anders, A. Gulczyński, J. Jackowski - Powiat Pleszewski, WBP Poznań 1999
Opracowanie i zdjęcia: Stanisław Kałka