TACZANÓW

Duża wieś w gminie Pleszew, nad Strugą Taczanowską, na kartach historii pojawiła się w 1395 r.

W całości za pomnik przyrody uznano tutejszy park (21,05 ha), założony w 2 poł. XVIII w., z alejami grabowymi, rozległymi trawnikami i dużym stawem z wysepką.

Powiększ W parku wznosi się pałac Taczanowskich, zapewne z 2 poł. XVIII w., gruntownie przekształcony i powiększony ok. 1853 r. w stylu klasycyzmu berlińskiego, przebudowany w 1922 r. i w latach siedemdziesiątych. Ma ganek z balkonem na 4 kolumnach i ozdoby sztukatorskie na elewacjach. Obok znajdują się 2 oficyny z ok. 1864 r., usytuowane prostopadle do siebie i połączone ukośnie ustawioną neogotycką wieżą bramną.


Powiększ W sąsiedztwie w latach 1853-64 powstał obszerny kompleks neogotyckich zabudowań gospodarczych. Do wschodniej oficyny przylega dawna oranżeria, wzniesiona w tzw. stylu normandzkim, do II wojny światowej użytkowana także jako sala balowa, a potem zamieniona na magazyn. Podwórze od wschodu zamyka ptaszarnia z ok. 1853 r. - 8-boczna, kryta uskokowym dachem namiotowym z latarnią, na przełomie XIX i XX w. zamieniona na stajnie koni cugowych. Od strony północnej położone są wozownie z 8-bocznym pawilonem pomiędzy nimi, połączone z cieplarniami, po bokach których wzniesiono narożne baszty. Od strony głównej drogi stoi kwadratowa wieża bramna.

W parku na północ od pałacu w 1861 r. wystawiono neogotycką kaplicę-mauzoleum, połączoną krytym gankiem z niską wieżą dzwonnicą. Wyposażenie wnętrza utrzymane jest jednolicie w stylu neogotyckim (2 ołtarze, stalle połączone z konfesjonałami, ławki, ambona, witraże, rzeźby i obrazy, chór z żeliwnymi podporami i schodkami, organy).

Na zachód od parku znajduje się drugi kompleks budynków folwarcznych, częściowo pochodzących z 2 poł. XIX w., a także gorzelnia z końca XIX w. (obecnie mieszalnia pasz).

Powiększ

Literatura: P. Anders, A. Gulczyński, J. Jackowski - Powiat Pleszewski, WBP Poznań 1999
Zdjęcia: Marcin Czerwiński